Est   Eng   Rus  
 

24. mai 2022
Tere, sõbrad!

Meie filosoofia

Aberdeen – Anguse tõug on ajalooliselt saanud alguse Põhja – Šotimaalt, Aberdeenshire ja Anguse maakonnast pärit kohalikust tõust juba 18. sajandil. Seda tõugu on iseloomustanud vastupidavus haigustele, vähenõudlikkus sööda suhtes, hea söödaväärindus, kerge poegimine, ammlehmade suurepärased emaomadused, rahulik iseloom ning muidugi maailma üheks parimaks tunnistatud liha maitseomadused.
 
Paraku tundub meile, et viimastel kümnenditel on antud ekstensiivset tõugu märgatavalt intensiivistatud, mille tulemusel on saadud küll tõesti kiirema kasvuga suuremad loomad, kes on samas nõudlikumad sööda suhtes, vastuvõtlikumad haigustele, omavad suuremaid poegimisprobleeme ning püsivad lühemat aega karjas.
Ülaltoodut arvestades ongi meie ettevõtte filosoofia esmaseks nurgakiviks antud tõule iseloomulike positiivsete omaduste juurde tagasipöördumine .
Me ei pretendeeri absoluutsele tõele, ega mõista hukka valitsevat aretussuunda.
Lihtsalt meie seisukoht on see, et igale Aberdeen – Anguse karja omanikule tuleks kasuks aeg – ajalt kasutada aretuses tõu sünnimaa tuntumatest aretuskarjadest pärit tippgeneetikat.
 
Kas saatuse või juhuse tahtel on MARMORLAND põhikari toodud just nimelt Šotimaalt, täpsemalt Aberdeenshire maakonna parimatest tõukarjadest.
Teisisõnu öeldes ei saa olla enam tõupuhtamaid Aberdeen – Anguse veiseid kui on seda MARMORLAND põhikarjas. Ja see on ARGUMENT !!!
 
Kuna ATG (Aberdeen Top Genetics OÜ, karja omanikfirma) on võetud Aberdeen – Anguse Ülemaailmse Tõuühingu liikmeks Šotimaal, on kõik meie loomad kantud nii Eesti kui Suurbritannia Jõudluskontrolli registrisse, mistõttu kõigil meie põhikarja järglastel on Šotimaa tõutunnistused ning adekvaatne ja aktsepteeritav info põlvnemise ja tõulisuse kohta, mis on kõigile kättesaadav internetis Aberdeen-Anguse Tõuühingu kodulehel, aadressil  www.aberdeen-angus.co.uk/
Siit tulenebki meie ettevõtte filosoofia teine ning samas esmasega igati seotud nurgakivi:
Sellest tulenevalt on meie firma eesmärgiks olla omamoodi väike „ Šotimaa oaas“ Ida – Euroopa kaugemas nurgas, pakkudes lähiriikide veisekasvatajatele sama kõrge väärtusega aretusmaterjali kui parimad Šotimaa, Iirimaa ja Inglismaa aretusfarmid.
 
Kuna meil on mahetootmine, siis on välistatud igasuguste energiasöötade ja söödalisandite abil tulemuste suurendamine. Oma aretustöös lähtume me reaalsetest, puhtalt geneetikaeelistest tulenevatest näitajatest, mis võimaldavad teha aretusmaterjali valikuid just poegimise kerguse, ammede piimakuse suurendamise ja loomade tervise parandamise suunal.
 
2014. AASTA PARIM LIHAVEISTE ARETUSKARI EESTIS.
2009 AASTA PARIM LIHAVEISEKARI EESTIS