Est   Eng   Rus  

FARM JOURNAL 06.02.2010

Üleskutse üleilmsete eksporditehingute ergutamiseks


Loomakasvatustööstus õhutab Ühendkuningriigi tõukarjades leiduvat geneetilist taset tutvustama

Joe Watson

 

Avaldatud: 06.02.2010

 

 

 

Veise- ja lambakasvatajatel soovitati rohkem pingutada, et tutvustada maailmale „suurepärast geneetilist taset“, mida pakutakse praegu Ühendkuningriigis.

 

Henry Lewis British Livestock Geneticsist usub, et loomakasvatajad lasevad käest võimaluse nii elusloomade kui ka aretusmaterjali ekspordiks. Ta ütles The Press and Journalile, et põllumajandus- ja tõuühingud peaksid Ühendkuningriigi loomade tutvustamiseks tegelema rohkem importkaubanduse ergutamisega.

 

Sel ajal kui Lewis kõneles, kinnitas Briti šarolee veiste tõuühing eksporditehingu Norraga. Aberdeen-anguse aretajad Alex ja Wendy Sanger Prettycurist Hillside’is Montrose’is ütlesid, et olid müünud 100 kõrt nende sugupulli spermat Eestisse farmi pidavale abielupaarile.

 

Lewis ütles, et kuigi BSE rikkus Ühendkuningriigi pikaajalise maine maailma aretusbaasi osas, on turg Ühendkuningriigi tõukarjade heale geneetilisele tasemele siiski alles.

 

Ta lisas: “Võimalused on olemas, kuid me peame maailmale rääkima, mis meil on. Meie aretajad on viimastel aastatel vaikselt oma karja kvaliteedi parandamise kallal tööd teinud.”

 

Lewis õhutas loomakasvatustööstust ja aretajaid igal tasandil „oma suhtluspartneritega tööd tegema“, et kindlustada äri, mis võib sissetulekule lisada miljoneid naelu.

 

Kui elusloomade eksport Euroopa Liidu riikidesse on lihtne, ei saa sama öelda ülejäänud maailma kohta, sest veterinaarse kontrolli protokollide puudumine takistab loomade saatmist paljudesse maadesse.

 

Lewis ütles, et Euroopast väljapoole vaatavad aretajad peavad keskenduma hoopis embrüote ja sperma müügile, kuid selleks peavad pullid läbima vajalikud uuringud.

 

Ta ütles, et loomakasvatustööstus ja valitsus töötasid prioriteetsete turgude määramisel koos, et oleks võimalik teha uusi veterinaarseid tehinguid.

 

Sangerite imporditud sperma pärineb Chapelton Eventer E809-lt. See on pull, kelle nad ostsid kolm aastat tagasi 23 000 gini eest Perthist oma 200-pealise Rosemounti karja jaoks. Pull on kaasomandis Alastair Macphie Glenbervie kodufarmiga Stonehaveni lähedal Drumlithies.

 

Ostjad on Meelis ja Piret Marmor, kellel on Aberdeen Top Geneticsi Eesti tootemargi alla kuuluv 74‑pealine anguse kari. Nad asutasid farmi 2006. aastal, kasutades mullikaid, kelle nad ostsid kirdes paiknevatest Cairntoni, Tonley, Whinbushi ja Rosemounti karjadest. Veel 35 mullikat hangiti 2007. aastal Rosemountist ning lisaks osteti ka kaks sugupulli Tonleyst ja Cairntonist.

 

Marmorid müüvad veisekarja liha oma lihapoodide kaudu. Hiljuti eksportisid nad 20 tiinet anguse mullikat ja 18 aastast mullikat Valgevenesse.

 

Proua Marmor ütles, et angus on peamiselt sealiha tarbivas Eestis uus veisetõug. Tema sõnul on tulevik lootusrikas, sest nõudlus anguse liha järgi suureneb. Ka aretuskarja turg Valgevenes ja teistes endistes idablokimaades on lai.

 

See oli Sangeritele esimene kord spermat eksportida. Nad ütlesid, et härra ja proua Marmor olid koos nendega Perthis, kui nad pulli ostsid. Ka nemad nägid pulli potentsiaali ja on kaks korda käinud Pettycuris tema järglasi vaatamas.

 

Sanger loodab, et Marmorid ostavad veel aretusmaterjali. Tema Rosemounti kari varustab Montrose’is asuvat Watt the Butcheri lihapoodi kvaliteetse Glenbervie’ aberdeen-anguse veiselihaga.

 

Šarolee tehing on esimene meretagune tellimus, mis saabus internetipõhise spermakataloogi kaudu, kus on esindatud üle 100 pulli.

 

Cockeringtonis Louthis Ralph Needhami kasvatatud Cockerington Urchini (Sportsman Rangeri nudi poeg) spermat ostis Norra šaroleekasvatajate liit.

 

Briti šaroleekasvajate esimehe Iain Milleri sõnul on veebikataloog osutunud populaarseks.

 

 

 

Loe rohkem: http://www.pressandjournal.co.uk/Article.aspx/1592187#ixzz12hT05xbw

2014. AASTA PARIM LIHAVEISTE ARETUSKARI EESTIS.
2009 AASTA PARIM LIHAVEISEKARI EESTIS